Karneval v Rio de Janeiro (noc 5.dne)
Může být v Riu ještě něco ikoničtějšího, než socha Krista? Ano, může!! 😀 Světoznámý karneval (první zmínky o něm jsou v roce 1721), konající se nyní každoročně v prostorách tzv Sambodromu, který byl postaven pouze pro konání karnevalu v roce 1987. Průvod tanečních škol z celého Ria předvádí své taneční umění na úseku měřící 700 metrů, před až 90 tisíci diváky na vysokých betonových tribunách lemující celý úsek. Průvod extravagantních tanečníků a tanečnic pohybující se v rytmu samby, hudebníků hrající na různé nástroje a doplněný různými atrakcemi v podobě alegorických vozů, projde pomalu celým tímto úsekem sambodromu.

A my jsme měli to štěští, že jsme se mohli tohoto festivalu hudby a tance také zůčastnit. V deset večer jsme nasedli na přistavený autobus a ten nás hustou dopravou nakonec dovezl před areál zmiňované stavby. Byla už tma a tak jsme si mohli vychutnat přivítání velkolepým ohňostrojem, který vždy vítal novou školu na začátku sambodromu. Tento den byla tzv Noc šampiónů, přehlídka letošních nejlepších šesti škol celého karnevalu. 😉


Prošli jsme útrobami betonové stavby a po schodech jsme vystoupali až do nejvyššího patra. Když jsme se prodrali davem lidí, tak se před námi otevřel pohled na celý sambodrom, vlastně na celý karneval v plném proudu. Tribuny naplněné doslova k prasnutí a pod námi probíhal pestrobarevný průvod jedné z vítězných škol. Hlasitá rytmická hudba samby zněla celým prostorem a my mohli s úžasem sledovat obrovské alegorické vozy pomalu se pobybující pod námi.


Stáli jsme na schodišti oddělující ochozy, všechna místa k sezení byla již obsažená. Ale i tak jsme měli výhled na celý areál. Dlouhou dobu jsem sám nasával atmosféru celé akce, už jen tím, že jsem pozoroval bavící se lidi, sledující průvod. Ti buď seděli nebo se ve stoji pohupovali také v rytmu samby, máváním zdravili své oblíbené tanečníky a přidávali se ke zpěvu písní linoucích se celým prostorem.
Živý proud se pomalu posouval sambodromem a my mohli obdivovat precizně vyvedené vozy. Byly nejenom nápaditě zdobené, barevné a ohromné s mnoha pohyblivými prvky, ale i plně obsazené dalšími tanečníky. Někteří tančili opravdu vysoko nad zemí a přitom se drželi jen pomocného zábradlí. Zde byl vždy i král Momo, který z výšin zdravil všechny návštěvníky karnevalu. Celou krásu nejde úplně slovy popsat, tak snad vám moje videa a fotky vypoví o atmosféře víc. 😉
Jednotlivé taneční školy vždy oddělují takzvané múzy, tanečnice v honosném kostýmu s peřím. My měli tu čest, že s námi jedna taková múza byla, protože nám dělala průvodkyni celým zájezdem. Od ní jsme se dozvěděli jak náročná je vůbec příprava tanečnice na karneval a jaká pocta je to stát se múzou, představitelkou jedné školy. A jak obyvatelé každý okamžik toho karnevalu prožívají, jako tu nejdůležitější věc ve svém životě, což tu dokazovala ta energie a radost lidí.
jedna z múz 😉
Když už tu pod námi postupně prošly průvody tří škol, tak bylo něco kolem třetí hodiny ranní. Shodli jsme se všichni, že je karneval sice neskutečná nádhera, ale dneska máme ještě další program i s přeletem, na který se musíme vyspat. V zádech s probíhajícím karnevalem jsme se proto vydali zpátky k autobusu, který nás nad ránem dovezl k našemu hotelu.

Zažil jsem atmosféru karnevalu v Riu na vlastní kůži, opravdu zážitek, který je nepřenosný. Tak zítra, vlastně dneska, odlet na skok do Argentiny…
„outra aventura nos espera“ 😉
🌍 Další mé cesty za divy světa:
🇵🇪 Peru & 🇧🇴 Bolívie (08/2022) – Machu Picchu, La Paz 👉 [Peru]
🇲🇽 Mexiko (07/2023) – Chichén Itzá, Mayské pyramidy 👉 [Mexiko]
🇧🇷 Brazílie (02/2024) – Cristo Redentor, Rio de Janeiro 👉 [Brazílie]
🇯🇴 Jordánsko (11/2024) – Petra, Wadi Rum, Mrtvé moře 👉 [Jordánsko]
✈️ Nemoc vs. cestování – můj boj, moje volba ! 👉 [boj s nemocí]